Nie chodzi o intencje – chodzi o uwagę
- stefanowajelonek
- 23 maj
- 2 minut(y) czytania
Pozwól, że opowiem Ci niedawny przykład tego, jak często słyszymy… dokładnie to, co chcemy usłyszeć 😉
(Tak, to kolejny post z mojej małej serii o komunikacji – o tym, ile z niej jest świadome, a ile… nie!)
Kilka dni temu rozmawiałam z mężem o naprawie naszych schodów. Wymagają uwagi już od… dość dawna 🙃. Powiedział, że ma pomysł, jak na razie trochę je poprawić – drobna naprawa, zanim zaplanujemy coś większego.
Co usłyszałam ja?„Naprawi schody w tym tygodniu!” 😊
Oczywiście, później wszystko wyjaśniliśmy, ale oboje musieliśmy przyznać, że zdecydowanie zaszło tu klasyczne nieporozumienie między tym, co on miał na myśli (czyli że chce coś zrobić przed wakacjami 😎 ), a tym, co ja zrozumiałam. Klasyka gatunku.
Przypomniał mi się wtedy ten słynny eksperyment, w którym trzeba policzyć, ile razy gracze podają sobie piłkę. Skupiasz się, liczysz dokładnie – a potem ktoś pyta: „Widziałeś goryla?” Goryla? Jakiego goryla? (eksperyment “Invisible Gorilla” autorstwa Daniela J. Simonsa.)
Większość ludzi całkowicie przeocza osobę w stroju goryla, która przechodzi przez ekran – bo są tak skoncentrowani na piłce. Uwielbiam ten przykład! To tzw. ślepota pozauwagowa (inattentional blindness), która pokazuje, jak nasz mózg odrzuca to, co uznaje za nieistotne – nawet jeśli jest to tuż przed nami.
Więc do czego zmierzam? Nie tylko widzimy i słyszymy to, co jest. Widzimy i słyszymy to, czego oczekujemy. To, na czym jesteśmy skupieni.
Taki właśnie jest nasz mózg – nieustannie filtruje informacje, kierując się m.in. uwagą, przekonaniami czy stanem emocjonalnym. To przydatne, ale też… ograniczające.
Czy możemy coś z tym zrobić, by lepiej się rozumieć?
Zdecydowanie tak. Po pierwsze, warto pamiętać: nieporozumienia rzadko wynikają z intencji – najczęściej wynikają z uwagi.
Po drugie – zrób krok w tył. Zadawaj pytania. Spójrz na sytuację z innej perspektywy – z „lotu ptaka”. Możesz się zdziwić, co nagle zauważysz, gdy przestaniesz fiksować się na „piłce” 😉
Ciekawi Cię więcej? Zostań ze mną – kolejne refleksje o skutecznej komunikacji już wkrótce 😊

Yorumlar